Juan55555 Juan55555
  • 06-10-2022
  • Physics
contestada

1.A runner does a 10K (10 kilometers) in one hour. What is his speed in k/h? M/s?​

Respuesta :

Otras preguntas

Hi guys please help! Write the unit rate per pillow. $65 for 4 pillows. $ for pillow.
Butterfly Corp. manufactures products M1 and M2 from a joint process, which also yields a by-product, B1. Butterfly accounts for the revenues from its by-produc
How does increasing the distance between charged objects affect the electric force between them?
On January​ 1, 2018,​ Jordan, Inc. acquired a machine for $ 1 comma 040 comma 000. The estimated useful life of the asset is five years. Residual value at the e
Ronny's Pizza House is a profit maximizing firm in a perfectly competitive local restaurant market, and their optimal output is 80 pizzas per day. The local gov
A wedding planner uses 72 ivy stems for 18 centerpieces. When she arrives at the venue, she realizes she will only need 16 centerpieces. How many ivy stems sho
What role did James Farmer play in the Texas civil rights movement? a. He created the National Organization for Women. b. He supported disenfranchisement in the
Rory Company has a machine with a book value of $75,000 and a remaining five-year useful life. A new machine is available at a cost of $112,500, and Rory can al
Can you add 4.6 and 8.7? ( if you can please explain it )
In a simple, closed economy (no government or foreign sector), disposable income increases from $2,000 to $3,000. If consumption increases from $1,500 to $2,100