ericrayvaldez50 ericrayvaldez50
  • 06-10-2022
  • Mathematics
contestada

The Nut Shack sells hazelnuts for $7.00 per pound and peanuts nuts for $5.40 per pound. How much of each type should be used to make a 32 pound mixture that sells for $5.95 per pound?

Respuesta :

Otras preguntas

Is 2.9 greater than 0.29?
Which did the early river valley civilizations have in common? A. They benefited from being near rivers that provided water, transportation, and fertile soil.
Mark is gluing a ribbon around the sides of a picture frame. The frame is 11 inches long and 7 inches wide. How much ribbon does mark need?
What opinion about love does the speaker in Sonnet 29, "When, in disgrace with fortune and men's eyes," express? A. Love is easier to find if one is wealthy
Green light has a frequency of 6.01*10^14 Hz. What is the wavelength?
how many fifths are there in a pound
how do you solve this please help 1/4(x-7)=1+3x
What was the xyz affair?
what times what equals 19 ?
Are sponges prokaryotes or eukaryotes?