244346 244346
  • 06-10-2022
  • Mathematics
contestada

Mav was comparing the price of ground beef at two stores. The equation y=4.81x represents the total cost, in dollars and cents, y, that it costs for x pounds of ground beef at SuperGrocery B. At SuperGrocery A, 4 pounds of ground beef costs $37.96.
How much more expensive is it, per pound, to buy ground beef at SuperGrocery A than at SuperGrocery B?

Respuesta :

Otras preguntas

vesicles that contain a cells digestive enzymes are called ?
I need help for algebra 2 for simplify form for example (3x-2i)(3x+2i)
Alex built a snowman using three snowballs,one small, one medium and one large, with diameters in the ratio 2:3:5.      Although highly unlikely due to the phys
add and simplify  9/16=1/2=?
log3(2x-5)=2 Answer is 41/2.  Why?
log3(2x-5)=2 Answer is 41/2.  Why?
Alex built a snowman using three snowballs,one small, one medium and one large, with diameters in the ratio 2:3:5.      Although highly unlikely due to the phys
who was the first president of the united states of america
I need help for algebra 2 for simplify form for example (3x-2i)(3x+2i)
Why are some examples of a chemical reaction not actually foolproof evidence that of a chemical reaction?13, 8th grade, and I'm doing my science lab report: The