kianofou7801 kianofou7801
  • 06-10-2022
  • Business
contestada

The difference between the maximum price consumers are willing and able to pay for a good or a service and the price they actually pay is the surplus. True or false?.

Respuesta :

Otras preguntas

At 16, Juana is at an appropriate weight and likes to eat whatever she wants to. What's the best strategy to ensure Juana's health?
According to this map, which region has the highest soil performance with a medium soil resistance? china,thailand,malaysia,japan
all of the following are aspects of the search process except?
Subtract the following polynomials (-6.7x 2 + 2.3x y + 5.2) - (-14.9x 2 - 3.5x y + 7.1)
Factor completely 2x^3 + 14x^2 + 6x + 42.
a box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces in a box of store label cornflakes is $3.09 with 20 ounces find the unit price for each
simón bolívar, josé de san martín, and francisco de miranda led wars gor independence in ______. (Haiti, Mexico, Brazil, Spanish South America)
The part of anatomy the internally divides the thoracic cavity from the abdominal cavity is the
What is the importance of Passover?
Type 1 diabetes occurs when the body produces too much insulin. True or False.