765738097
765738097 765738097
  • 09-10-2022
  • Mathematics
contestada

Your mom has you go to the store to buy oranges and apples. Oranges cost $0.50 each, and apples cost $1.00. Your mom gives you $10. Write an equation that represents the number of oranges and apples you can buy with the money you have.

Let x represent the number of oranges you will buy.
Let y represent the number of apples you will buy.

Respuesta :

Otras preguntas

A girl, standing 150m in front of a tall building, fires a shot using a starting pistol. A boy, standing350 m from the girl, hears two bangs 1s apart.June 200m
plz answer it..pzzzz​
Laura wants to make a cake. Each cake calls for 2 cups of milk for every 3 eggs used. If Laura wants to make 13 cakes, how much milk and how many eggs will she
Please help me. Look at the picture.
1 cat + 20 dogs + 60 men + 5 shark=​
How does the film and the story compare in Charles
I need a good claim on how social media has a negative impact with mental health and allows false information right now... please ​
What are 3 symbiotic relationships in finding Nemo
Rational or Irrational? 7 2/5
Unfortunately, my glasses sometimes go off exploring on their own. Yesterday I found them in a clay pot i'd bought at a sidewalk sale, and last week they turned