alex636881 alex636881
  • 07-11-2022
  • Mathematics
contestada

A store sells grapes for $1.99 per pound, strawberries for $2.50 per pound, and pineapples for
$2.99 each. Jonathan has $25 to buy fruit.
He plans to buy 2 more pounds of strawberries than grapes. He also plans to buy 2 pineapples.

Respuesta :

Otras preguntas

8x+4=5x-11 how to solve this problem
Where are metals and minerals most often found?
(Will give brainliest) In your own words, what is the relationship between temperature, dew point temperature and air pressure
How many degrees of vision do humans have?
Is RS a translation of DF? Select yes or No for each statement
Do these spanish paragraphs make any sense? 1.) Él duerme en la baño. Pienso eso es tonto,pero competimos sobre el espacio de la cama Si duerme en la cama. 2.)
A Triple beam balance determines the mass of a paper clip to be 2 g. Is that an observation or inference?
which is greater: 1 gram or 230 milligrams?
What number is needed to complete the pattern below?2 6 10 20 24 28 56 __ 64?
If [tex] \frac{1}{10}m[/tex]=[tex] \frac{1}{11}m[/tex]+[tex] \frac{1}{1100}[/tex], than what is the value of m