xDaniel24k
xDaniel24k xDaniel24k
  • 08-12-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 8 oranges for $4.96. What is the unit cost?

*put process*

Respuesta :

Otras preguntas

20 POINTS+BRAINLIEST 8TH GRADE MATH: estimating integers between square roots repost because the file wouldn't upload
If $300 is invested at a rate of 5% per year and is compounded quarterly, how much will the investment be worth in 15 years? Use the compound interest formula A
Which of the following expressions is equivalent to ab2 + 6ab + 7a3 – 14a? (b + 7)(b + 6)(a2 – 2) b(b + 6) + 7(a2 – 2) a[b(b + 6) + 7(a2 – 2)] a[(b + 7)(b +
What is the solution to 3/2b + 5 < 17? Explain how. (1) b < 8 (2) b > 8 (3) b < 18 (3) b > 18
QUESTION 3 The probability that it will rain on a given day is 63%. A child has a 12% chance of falling in dry weather and is three times as likely to fall in w
What answer should be reported, with the correct number of significant figures, for the following calculation? (433.621 - 333.9) × 11.900
A puppy weighed 2kg. Eight weeks later the puppy weighed 3.5kg What was the percentage increase in the puppy's weight?
How many significant digits are there in the number obtained by dividing 10.24 by 16 using significant digits? A. 1 B. 2 C. 3 D. 4
The cost for hiring a car for 2 days in 2018 was Rs. 264 which was 20% more than in 2013. What was the cost of hiring a car for 2 days in 2013?
20 POINTS+BRAINLIEST 8TH GRADE MATH PART 2: number sequence please explain the steps in simple language and as always any answers for the sake of points will be