20140752 20140752
  • 10-12-2022
  • Mathematics
contestada

Izzy's Frozen Treats sells both frozen yogurt and frozen custard by the ounce. Last week, Marco noticed that a 3-ounce cup of frozen yogurt cost less than a 3-ounce cup of frozen custard. Marco has $5 to spend at Izzy's Frozen Treats today. Which can he buy more of, frozen yogurt or frozen custard?

Respuesta :

Otras preguntas

Please help me thanks!
how sir douglas mawson survived after Mertz death? ​
Which term best describes this step of the investigative process?
This text should have three paragraphs. Select the words where you feel the second and third paragraphs should begin. The museum will be closed for two months f
Define Well chosen reasons
Outline how the engineer in the following scenario can create an aesthetically pleasing green environment while also keeping the cost low. Sara has just been hi
Explain how isolation causes the making of new species?
How many half-lives of time have passed when only a little more than 3% of a sample original C-14 remains?
Which of the following is NOT an adaptation of the parasitic tapeworm? A. No digestive system because food is already digested. B. Hooks to hang onto host intes
A. Median B. Perpendicular bisector C. Angle bisector D.altitude