averyhunt4483 averyhunt4483
  • 08-01-2023
  • Mathematics
contestada

A store is having a sale on almonds and jelly beans. For 5 pounds of almonds and 2 pounds of jelly beans, the total cost is $12. For 3 pounds of almonds and 8 pounds of jelly beans, the total cost is $31. Find the cost for each pound of almonds and each pound of jelly beans.

Respuesta :

Otras preguntas

Help. Does anyone know how to do this?
The least common multiple of two numbers is 24. Which could be the two numbers? 6 and 8 4 and 6 8 and 16 4 and 12
find x use picture for question. ​
Which of the following is the solution to the inequality : -5x - 10 -6 x > -2 x < -6 x < -2
Humans are unusual because our cultural practices can actually change our environmental circumstances. We can change the environment in which natural selection
helo any help please?
How many unit cubes are required to create a larger cube with edge length of 3 units? Can I also get an explanation so I know how it's done? Thanks :)
The Declaration of Independence contains a
What is the most important part of plot? Plot Fear Change Irony
What can the reader infer about the meter of the poem based on the length of the lines? A) The poem has no meter. B) The poem has a largely regular meter. C)