shiberut shiberut
  • 08-01-2023
  • Mathematics
contestada

Farmers Lirn and Rew both bought gespils and alabers for their farms. Lirn bought 8 gespils and 9 alabers for $117. Rew bought 3 gespils and 8 alabers for $67. Write a system of equations, in standard form, modeling the relationship between cost of gespils (x) and cost of alabers (y).​

Respuesta :

Otras preguntas

A pair of shoes is on sale for 80% of the original price the sale price is $60 what was the original price
WHICH RELIGION BECAME THE STRONGEST RIVAL OF CHRISTANITY IN MEDITERRANEAN AREA DURING THE TIME OF THE BYZANTINE EMPIRE
phase changes are not associated with a change in
Much of what is now western Poland used to be part of ____________. a. Russia c. Yugoslavia b. Germany d. France
What questions can I ask a offshore fisher
if 8 gallons of gas cost $40, how much does 10 gallons of gas cost
Think about the natural resources near you. What are the things that made your family decide to live where you do
The document which introduced the idea of limited government in England was
What is the gcf of 16 20 24
Most of the early state constitutions (1776-1777) called for legislative, executive, and judicial branches. This was an early example of A. federalism B. separa