Crtive805 Crtive805
  • 10-01-2024
  • Physics
contestada

calculate the electrical energy consumed by a 1200 w toaster in 30 minutes. what will be the cost of using the same for 1 month if 1 unit of electricity costs rs. 4?

Respuesta :

Otras preguntas

Which group of elements is the most unreactive? Why?
The Joneses are moving from San Francisco to South Africa. They pack their belongings in rectangular crates and hire a boxcar to ship the crates across land and
write 4 8/10 as a decimal?
List 4 clues that a chemical reaction is occurring
A pencil box and a notebook together cost $6.28 the notebook cost $0.70 more than the pencil box . How much does the notebook cost?
Tickets for a school play cost $4 for adults and $2 per students. At the endof the play,the school sold 105 tickets and collected $360. -write a linear system
what is 4/5+11/12= ?
How would use describe a tiger in less than 10 words (I have to write poetry for English)
What happens when a cold air mass meets a warm air mass that is not moving?
differences and similarities between serfs and slaves?