southgagirl90 southgagirl90
  • 10-01-2024
  • Mathematics
contestada

a lamp and lightbulb cost $110 in total. The lamp costs $100 more than the lightbulb. how much does the lightbulb cost?​

Respuesta :

Otras preguntas

What determines the amount of income a household will earn in the resource market? Why do some households earn higher incomes than others
Posted on May 14, 2010 Locks of Love Helps Kids in a Unique Way by Charmain Williams Locks of Love is a nonprofit organization that provides hairpieces fo
Why would a longer growing season make southern colonies appealing to settlers?
In which reaction do four total molecules of reactants produce two total molecules of products? 2SO2 + O2→2SO3 2H2S + 3O2→2SO2 + 2H2O SnO2+ 2H2→Sn + 2H2O N2+3H2
What is 2 fifths times one third equals
Elmer likes to cook with onions and puts them into almost everything he makes. He usually starts dinner every day around 5:00 PM. As he is cutting the onions, t
Mark’s favorite football team lost yards on two back-to-back plays. They lost 3 yards on the first play. They lost 1 yard on the second play. Write an inequalit
A countertop is 18 feet long and 5 feet wide. Part 1 out of 2 What is the area of the countertop in square meters? Use the conversion 1 foot = 0.305 meter. Roun
7 + [2 - (6 x 3)] = ? a) 19 b) 27 c) 31 d) 33
a track star in the long jump goes into the jump at 12 m/s and launches herself at 20.0 degrees above the horizontal. What is the magnitude of her horizontal di