nhlamu7851 nhlamu7851
  • 09-02-2024
  • Mathematics
contestada

Corny and Sweet grows and sells sweet corn at its roadside produce stand. The selling price per dozen is​ $3.75, variable costs are​ $1.25 per​ dozen, and total fixed costs are​ $750.00. What are breakeven sales in​ dollars?
A. ​$563
B. ​$1,125
C. $375
D. ​$300

Respuesta :

Otras preguntas

David's phone bill each month is $30. He is also charged $0.10 per GB of data he uses. If his phone bill in july was $42, how many GB of data did he use in July
PLS HELPPP !!!!!!!! asappp
What is the slope of the line passing through the points (−3, 4) and (2, −1)?Ο −5/3Ο 3/5Ο 1Ο −1
Solve the equation x2 + x = 12.
Pls give me the answer to the questions below
During region C of the graph above the energy being absorbed is a. increasing the velocity of the water particles. b. increasing the distance between the water
Which of the following can you see near the town of Chiapa de Corzo? A. a large canyon B. cacao plantations C. an ancient Mayan palace D. giant stone heads
Please help I don’t know the answer
List three resources used in agriculture
there are 0.97 grams of salt in a container and nayan uses 0.56 grams