faithreal4513 faithreal4513
  • 06-03-2024
  • Mathematics
contestada

The wholesale price index of rice in 2021 compared to 2010 is 130. If the cost of rice was Rs.12 per kg in 2010, calculate the cost in 2012.
a) Rs.15.60 per kg
b) Rs.14.40 per kg
c) Rs.15.20 per kg
d) Rs.16.80 per kg

Respuesta :

Otras preguntas

In 2008, Jen had a collection of 44 shells. In 2011, her collection had 107 shells. Enter a linear model which represents the number of shells, s, in Jen's col
Craftworks rents a storage space that measures 250 ft x 300 ft x 50 ft. Craftwork pays $1500 for the storage space each month. What is the cost per cubic foot?
two is three less than a number
Calculate the force of Attraction between two masses one of 5kg and one of 8kg whose center are 10 cm apart​
I don't understand.​
Use the Pythagorean theorem to find the third side of the triangle.​
The reason an electric current can create a magnetic field is due to the phenomenon of
Approximate the value of 36/3.14
Vedic texts contained the same sacred hymns as the Vedas.
How are key ideas refined with clear and concise language in the section “What are our demands?". What purpose does this section serve?