konnermartinez konnermartinez 07-03-2024 Business contestada To find out how much it would cost to purchase 7.5 lbs of walnuts, i can use the given information to set up a proportion: Cost Weight = Cost of 3/4 lb Weight of 3/4 lb Weight Cost = Weight of 3/4 lb Cost of 3/4 lb Given that it costs $3.45 to buy 3/4 lb of chopped walnuts, the cost of 3/4 lb of walnuts is $3.45. Now, we can plug these values into the proportion: Cost 7.5 = 3.45 3 4 7.5 Cost = 4 3 3.45 To solve for the cost of 7.5 lbs of walnuts, we first find the cost of 1 lb: Cost 1 = 3.45 3 4 1 Cost = 4 3 3.45 To divide by a fraction, we multiply by its reciprocal: Cost = 3.45 × 4 3 Cost=3.45× 3 4 = 4.6 =4.6 So, the cost of 1 lb of walnuts is $4.6. Now, to find the cost of 7.5 lbs of walnuts, we multiply the cost of 1 lb by 7.5: 7.5 × 4.6 = 34.5 7.5×4.6=34.5 So, it would cost $34.5 to purchase 7.5 lbs of walnuts.