lizziekocsis304 lizziekocsis304
  • 09-04-2024
  • Chemistry
contestada

Calculate the molar mass of a gas if 2.50 occupies .872L at 685torr and 35

Respuesta :

Otras preguntas

Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar? A) $.30 B) $.35 C) $.45 D)
Abdul runs 6 miles in 50 minutes. At the same rate, how many miles would he run in 35 minutes?
While the Cold War is often described as a conflict over ideology, events such as the Sino-Soviet split and the creation of the Asian-American Conference indica
What is the sign of the product? (0.3)(–9.2)(–8.1)(4.2)(–0.8) A. positive B. negative
Describe the amount of time needed for ecosystem recovery
Hans's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Hans $5.80 per pound, and type B coffee costs $4.10 per pound
who won the presidential election of 1860
why did angry Greek citizens storm into the streets in 2012 to protest?
x^2 +8 =0 please show all work
The formula gives the height h = a/b of a parallelogram with area A and base b. What is the height of a parallelogram with an area of 78 cm2 and a base of 13