cdelamazatorres cdelamazatorres
  • 09-05-2024
  • Chemistry
contestada

How much work is done on the system as the energy of a system increases 259J with the addition of 85 J of heat?

Respuesta :

Otras preguntas

a 2 pound box of spaghetti costs 2.50. phillip says that the unit cost is 2/2.50 equals $0.80 per pound. explain his error
Use the periodic to fill in the numbers in the electron configurations shown below B: 1s^2s^a2p^b
Which are rules for writing chemical formulas? Check all that apply. identify the positive ion and charge balance the charges write the negative ion first ide
Ella has 0.5 lbs of sugar. How much water should she add to make the following concentrations? Tell Ella how much syrup she will have in each case. 20%, 75% and
Which effect of the plague does the narrator in “The Decameron” describe as “even worse, and almost incredible” as he tries to convey the horror of that time pe
Wie ktoś może jak to zrobić?
Jim ran 8/9 mile on Monday and 6/9 of a mile on Wednesday. How much farther did he run on Monday than on Wednesday
Who usually succeeded the pharaoh
Match the word, country, or name with the correct phrase. Match Term Definition Nicaragua A) Its hat sale funded a revolution in Ecuador. Costa Rica B) It is
a scientist spends most her time observing the motion of an object and how they behave which branch of science is she studying ?