kidsbchillin
kidsbchillin kidsbchillin
  • 08-05-2018
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $3.25 for 3 muffins. What is the price per dozen?

Respuesta :

Riia
Riia Riia
  • 17-08-2018

It is given that price of 3 muffins = $3.25

So price of 1 muffin=

[tex] \frac{3.25}{3} [/tex]

And cost of 12 muffins

[tex] \frac{3.25}{3} *12 = $13 [/tex]

Therefore cost per dozen of muffins is $13 .

Answer Link

Otras preguntas

How was Holland’s system of government in the seventeenth century different from England’s? a.) England was an absolute monarchy, while Holland was a co
Explain which theorems, definitions, or combinations of both can be used to prove that alternate exterior angles are congruent.
If the sun grew much stronger in intensity, how would the water cycle be affected?
The predicate of the sentence is the verb or verb phrase. true false
how do I solve this y=5x +10 (2,14)
1/6+2/3 and how do you do it????
Which of the following choices best represents the organization of the executive branch of government? a. congress, bicameral, judicial b. senate, president,
HURRY ! WILL MARK AS BRAINLIEST! do orange cells have a cell wall or a cell membrane. PLEASE IF YOU USED A SOURCE, CITE IT.
in which sentence should the italicized words be capitalized?
What is the value of the expression when d=3. 7d²+10 (answer choice A.63 B.52 C.31 D.73 )