ranjanap65hdw ranjanap65hdw
  • 08-05-2018
  • Mathematics
contestada

the selling price of 25/4 kg of apples is rs.400 .at what rate per kg are the apples being sold?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 08-05-2018
25/4 kg = rs 400

Find 1 kg:
1 kg = 400 ÷ 25/4
1 kg = 400 x 4/25
1 kg = Rs. 64

Answer: Rs. 64/kg
Answer Link
mirabellep2lhba
mirabellep2lhba mirabellep2lhba
  • 08-05-2018
25/4 kg = 6.25 kg = rs. 400

rs. 400 / 6.25 = the selling price per kg = rs. 64

The apples are being sold for rs. 64 per kg.
Answer Link

Otras preguntas

I need help with Question 4 and 5
prove that (a - b)2 = (b - a)2
My new music player has a capacity of 360 gigabytes
Mr. Jackson earns $10 per hour working in an electronics store. In addition, he earns 5% commission on all of his computer sales. Last week, he worked 5 days fr
What note does b flat treble clef start on?
Can the numbers 12, 6, 6 be used to form the sides of a triangle? Why or why not
also describe the end behavior please
Compute P9, 2 please help me solve this
The list of digits below is from a random number generator using technology. Use the list of numbers to obtain a simple random sample of size from this list. If
Can someone help with this???