ModernPaige
ModernPaige
09-05-2018
Mathematics
contestada
Help as soon as possible!!
Respuesta :
sageforgrave
sageforgrave
09-05-2018
y=4x+11 is the answer.
The total cost is "y", and it costs $11 just to go to the play. For every order, it's $4. We don't know how many orders there are, so we write "4x". Therefore, the answer is y=4x+11 or y=11+4x.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 85+ )
Otras preguntas
On June 30, the board of directors of Sandals, Inc., declares and pays a 100% stock dividend on its 30,000, $1 par, common shares. The market price of Sandals c
12/3/2019 1. Which of the following changes will have no effect on the production possibility growth? A. the development of a new and superior computer system.
Using a unique username and a complicated password is one possible method to verify that a user is who they say they are. What type of goal is this?
Emily is entering a bicycle race for charity. Her mother pledges $0.90 for every 0.75 mile she bikes. If Emily bikes 21 miles, how much will her mother donate?
When you walk your dog, you are using energy from the sunlight to power this activity. Explain.
Balance the equation and determine how many liter of nitrogen are required to react with 7.3 L of hydrogen to produce ammonia (nitrogen trihydride)?
Which step in peer mediation comes after brainstorming solutions? People clarify the needs of each side. People agree to seek a mediator's help. Med
Describe what is meant by the term "white light," and know the wavelength range (in nm) that white light covers. List the colors of the spectrum from the highes
Priya reads for 2 hours at 55 pages per hour. Then, she reads 1.5 hours at 30 pages per hour. How many total pages does she read?
A woman wandered away from her hometown and was discovered five years later in a distant city under a different name and identity. She is probably suffering fro