gaudvile2006
gaudvile2006 gaudvile2006
  • 09-05-2018
  • Mathematics
contestada

Cans of juice cost 25p each to produce
There are 6 cans in a pack.
12 packs are sold at £3.60 each.
What is the profit?

Respuesta :

timmy26865808 timmy26865808
  • 09-05-2018
 the profit is 1.60 beacuse at 25  cents times 6 is two dollars and since it is 3.60 the profit is 1.60 and 1.60 times twelve is 19.20 so the answer is 19 dollars  and twenty cents
Answer Link

Otras preguntas

Private organizations that work to change policy using lobbyists, phone calls to elected officials, and other methods are called _____. opinion leaders peer g
A student is conducting their science experiment on the effect of caffeine on dogs. He has 3 groups of test subjects. The 1st group of dogs receives plain water
Which fact would you select to define free verse? Free verse is a poem written without a regular rhyme scheme or meter. Free verse is a poem written to express
Initially, the U.S. government used tariffs to? A. raise revenue B. punish southern slave owners C. deter foreign competition in the U.S. D. control American sp
The term for the anxiety a reader feels about what may happen next in a story is
Two pipes are connected to the same tank. when working​ together, they can fill the tank in 88 hrs. the larger​ pipe, working​ alone, can fill the tank in 1212
Most biomolecules contain nitrogen. Which functional group contains nitrogen?
How did the political policies of augustus contribute to the growth and longgevity of the roman empire
how do I solve this?
What two types of verb is venir