beastatfootbalpa32ba
beastatfootbalpa32ba beastatfootbalpa32ba
  • 10-06-2018
  • Mathematics
contestada

A product costs $48.50 for 75 feet. How much does it cost per inch?

Respuesta :

pleasehelpsme pleasehelpsme
  • 10-06-2018
0.0538888889 per inch
Answer Link
kanest
kanest kanest
  • 10-06-2018
Convert feet into inches first.

There are 12 inches in a foot. To convert feet into inches, multiply the feet by 12:

[tex]75 \times 12 = 900[/tex]

There are 900 inches in 75 feet.

Divide the cost of the product by the inches to find the cost per inch:

[tex]48.50 \div 900 = 0.05389[/tex]

The product costs $0.05389 per inch.
Answer Link

Otras preguntas

104 is the same as d divided by 92 write equation (IXL)
What’s the answer to this question?
what state chose not to vote on accepting the Declaration of Independence
Two objects attract each other with a gravitational force of 50 newtons from a given distance. If the distance between the two objects is increased by 5 times,
somone give me a summary of the odyssey book 12
Select the answer that correctly orders the set of numbers form greatest to least. 15%, 1/8, 0.2, 0.09
Why did Quixote attack the windmill in the field? He thought it was watching him. He thought it was a giant. He believed it was an evil omen. He believed it wou
The top of the ladder makes a 13° angle with the building. The base of the ladder is 6 feet from the base of the building. How far up the building does the lad
20 POINTS PLEASE HELP Do you see a pattern? Do you think this will always be true? Why or why not?
How a suit of armor might be a good analogy for a function of the skeleton system