Seudónimo Seudónimo
  • 06-03-2016
  • Mathematics
contestada

Which is better value 0.8 litres of oil for €2.40 or 1.5 litres of oil for €3.30?

Respuesta :

cececheer545 cececheer545
  • 06-03-2016
The 1.5 L for 3.30. You have to do an equation to find which one is a better deal.

Answer Link
passionwilly
passionwilly passionwilly
  • 07-03-2016
.8x2= 1.6
2.40 x2 = 480
1.5= 320
Answer Link

Otras preguntas

What is one example of responsibility currently being violated
What are the three easiest ways to lose weight?
short essay about unity in diversity​
Anna bakes 24 cakes 7 days. How many cakes could she bake in 21 days?
57. J(0,5), K(0, 0), L(-2, 0), P(4,8), Q(4,3), R(6, 3) and 59. J(-6, -3), K(1, 5), L(2, -2), P(2, -11), Q(5, -4), R(10, -10)
the ordered dose is 3 mg. Solution available is 25 mg / 5 ml calculate the dosage volume​
How much energy is stored in a spring with an elastic constant of 1000N/m when it is compressed 10cm?​
Write the following statements in indirect speech:1. He said, "Usha looks sad."​
What is the answer to this problem: Maria baked c cookies. She distibuted the cookies equally among six of her neighbors. Each neighbor recived 12 cookies. How
The vertices of a triangle are A (4,-2), B(4,-4), C(12, -4). If the triangle is dilated by a scale factor of 1/4 what will be the coordinates of C'?​