Miyajimenez2711
Miyajimenez2711 Miyajimenez2711
  • 07-03-2016
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is 81.75.what is the unit price?

Respuesta :

nobrains
nobrains nobrains
  • 07-03-2016
Unit price is how much per quantity of one, so how much for 1 scarf in this case. Do 81.75/3 and you get 27.25 per scarf as unit price
Answer Link
megsal
megsal megsal
  • 07-03-2016
$27.25 is the unit price because 81.75➗3=$27.25. The unit price is just one of the scarves.
Answer Link

Otras preguntas

The price of gasoline increased by 0.16 times the price of 1 year ago. If the price 1 year ago was $3 how much was the increase?
What are two examples of an endothermic reaction and what are two examples of an ectothermic reaction?
What are the macromolecules DNA and RNA referred to as? Proteins Carbohydrates Nucleic acids
How to describe a mask
Javier bought 48 sports cards t a yard sale. Of the cards , 3/8 were baseballs cards.How many cards were baseballs cards?
Without plants, how well would a wetland filter water?
eight and three fourths minus five and one sixth equals ?
Which verb agrees with the subject in the sentence? Either Joe or I __________ taking pictures at the wedding. A. am B. were C. are
What is the difference between a service charge and a finance charge? a. A service charge is a fee which must be paid every month, while a finance charge is a o
Mark is gluing a ribbon around the sides of a picture frame. The frame is 11 inches long and 7 inches wide. How much ribbon does mark need?