Bethany07 Bethany07
  • 08-03-2016
  • Mathematics
contestada

If eight pencils cost $0.42, how many pencils can be purchased with $2.10?

If eight pencils cost 042 how many pencils can be purchased with 210 class=

Respuesta :

halleybarrett509
halleybarrett509 halleybarrett509
  • 08-03-2016
40, because you have to divide 2.10 by 0.42 and when you do so you get 5, then you multiply by 8 because 8 pencils cost 0.42.
Answer Link
Maggie4567
Maggie4567 Maggie4567
  • 08-03-2016
I think the answer is (E) which is 40 because first you divide 2.10 by .42 which equals 5. Since you can get 8 pencils for .42 cents you just multiply 8 by 5. 



Answer Link

Otras preguntas

A rectangular vegetable garden will have a width that is 4 feet less than the length and an area of 140 square feet if x represents the length then the length c
If an American lives in a city with no parks, this obstacle to exercise is considered _____.
Write an equation in point-slope form of the line that contains (1,2) and perpendicular to x + 2y = 3.
during a five year period under the Reagan administration how much was spent on defense
A pie chart is almost always constructed when the variable of interest is qualitative. select one: a. True b. False
frederick douglass predicted that the slave act would
A model train has a scale of 1 in : 2 ft. If the model train is 9 in tall, then how tall is the real train? A. 5 ft B. 18 ft C. 11 ft D. 2 ft
What is cuneiform?????
Please help. Find the measure of angle A. Show equations and all work that leads to your answer.
Which type of government would most likely abolish all opposing political parties, the direct election of leaders, and free speech