cmgalavizovw6dr cmgalavizovw6dr
  • 07-08-2018
  • Mathematics
contestada

Need help please see attached

Need help please see attached class=

Respuesta :

Sinthea
Sinthea Sinthea
  • 07-08-2018
To find the unit price of the food, divide the price by the pounds.

For example to find the unit price for Grocery Mart-
[tex]2.99 \div 2 = [/tex]
Repeat for the Scott Family and then compare for the lowest price- the best deal.
Answer Link

Otras preguntas

Why is Pluto not considered a planet?
Susan hartley swett preserves the tranquil and even mood of july by
Protists are a. members of the plant kingdom. b. more like other protists than members of other kingdoms. c. prokaryotes. d. reclassified as scientists learn mo
Which of the following choices best represents the organization of the executive branch of government? A. Congress, bicameral, judicial B. President, Supreme Co
What is one reason Cherokees were removed to Oklahoma during infamous trail of tears?
Carmen enters a painting in an art contest. The contest rules say that all paintings must be rectangular, with an area no greater than 3,003.04cm. Carmen's pain
marquis is redecorating his bedroom. what could marquis use the area formula to find? (A)how much space should be in a storage box? (B) what length of wood is n
how many kilograms are equal to 5,000 grams
Which of the following elements of classical culture did the Enlightenment most likely embrace? 1. passion and heroism 2. harmony and proportion 3.refinement an
what would you have to do to change 10 cubic ft into cubic inches