MAAS2006 MAAS2006
  • 07-09-2018
  • Mathematics
contestada

What is $5.60 for 4 pounds as a unit rate.

Respuesta :

RachelRD
RachelRD RachelRD
  • 07-09-2018

so you can either do pounds per dollar or dollars per pound:

pounds per dollar : about 0.71 lbs / $

dollars per pound : $1.40 / lb

i hope this helped, based on the question i believe that it is dollars per pound but its good to know both and have a nice day


Answer Link

Otras preguntas

On Monday Joe runs 1/2 of a mile. On Tuesday he runs 1/3 of a mile. How far has he ran in both days together?
You are a trainee sales manager with a retailing firm. Visit professional websites and discussion forums to find out how managers resolve problems related to tr
diagram of 10 x (4+5)
Do you think it would be worth it to hire an interior designer to decorate your home? Why or why not? AT LEAST 5 SENTENCE PLZ
6. Select the number of solutions for each system of two linear equations.
Se usa para poner papeles que no necesitas, eight letter wordIt’s an eight letter word in Spanish I really need help figuring it out
what is the degree of 6x^3y^2
Solve for c Ab-c=9 answer options ab-9 -ab-9 9+ab
how are the ceased heard in the court of appeals for veteran claims and the court of federal claims alike and different?
done....................................................................