adryannaa769 adryannaa769
  • 08-10-2018
  • Mathematics
contestada

Mckenzie bought 1.2 pounds of coffee for 11.82 what was cost of per pound

Respuesta :

326239 326239
  • 08-10-2018

first you divide 1.2 by its self because you need to get 1 pound. 1.2 / 1.2 = 1

now that you have one pound, you divide 11.82 by 1.2 = 9.85

Answer Link

Otras preguntas

Which is a valid prediction about the continuous function f(x)? f(x) ≥ 0 over the interval [5, ∞). f(x) ≤ 0 over the interval [–1, ∞). f(x) > 0 over the inte
When Elizabeth Expresses her doubt , she says "i cannot believe it" procter then says she is confusing hale . What word does he use instead of "confuse"
usan is a waitress at the country club restaurant. She receives an automatic 15% tip which is added to the members check for the meal. If she earns $2.15 an hou
the sum of a number and 3.6 is -2.9 what is the number
Why would European traders benefit from an all-water trade route?
A pet store has 14 puppies, including 4 poodles, 5 terriers, and 5 retrievers. If Rebecka and Aaron, in that order, each select one puppy at random with replace
Which lists the outer planets in order from the furthest to closest to the sun
9x+4y is less than or equal to 14
Diana is painting statues. She had 7/8 of a liter of paint remaining. Each statue requires 1/20 of a liter of paint. How many statues can she paint ?
HEEELLLLLLLLLLLLPPPPPPPPPPPPPPPP