megn28 megn28
  • 09-10-2018
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon jug of water costs $9.92. What is the price per cup?

Respuesta :

kaelinmiller05
kaelinmiller05 kaelinmiller05
  • 09-10-2018

Their are 2 cups in a pint. 2 pints in a quart (4 cups). 4 quarts in a gallon(16 cups). Their are 2 gallons which is 32 cups. So, then you divided 9.92 like this 32/9.92 which equals  3.225806452 I didnt know what to round it to.

Answer Link

Otras preguntas

Is there a relationship between crystal size and intrusive rocks
The gross weight of a package and its contents is 11 pounds 5 ounces . If the packaging weighs 1 pound 15 ounces , what's the net weight of the contents
What determines the chemical properties and physical properties of a mineral? A the arrangement of the mineral's atoms B the specific gravity of the mineral C t
Naturalistic observation is commonly used for anthropology studies. true or false
What did President Washington's Proclamation of Neutrality do?
what is the answer to 8y - 1 = 31
if the slope is 5 and the y-intercept is -1, what are coordinates?
the rainfalls 2 years ago was 10.2 inches.last year total was 20 percent greater. what was last years rainfalls total
❤❤❤PLEASE SOME HELP WITH THIS I WILL ONLY ACCEPT IF ANSWERED CORRECTLY❤❤❤ 2. John is asked to create an acrostic to help remember the names of the months that h
Did caroline herschel have children?