torianngreen8196 torianngreen8196
  • 10-10-2018
  • Mathematics
contestada

Gina bought 2.3 pounds of red apples and 2.42 pounds of green apples. They were on sale for $0.75 a pound. How much did the apples cost together?

Respuesta :

a21fonti
a21fonti a21fonti
  • 10-10-2018
4. 72•0.75= $3.54 is the correct answer
Answer Link

Otras preguntas

A college student borrows ​$1000 for 3 months to pay for a semester of school. If the interest is ​$20.63​, find the monthly payment.
For each figure, list the angles that you can name using the vertex letter.
1) How old was the united states when texas became a stae? 2) how many years after vermont did california become a state
Why do some chemical symbols for elements consist of 2 letters and others of only one
The properties of a cube are listed below: Mass = 80 g Length of side = 2 cm What is the density of the cube? A.) 10 g/cm^3 B.) 20 g/cm^3 C.) 160 g/cm^3 D.) 640
How did Islamic emperors treat artists and scholars
the lighting thief describes many settings. describe the opening setting of the novel
what is the algebraic expression that best describes the sequence 2, 4, 8, 16, 32?
V/w = 9 for w what are the steps
which best describes the body paragraphs of an essay. A. they contain multiple thesis statements. B. they avoid using transitional words and phrases. C.they co