csbucs64 csbucs64
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

If the ribbon cost .10 per foot, what is the total cost of the ribbon in dollar?

Respuesta :

rwfire34
rwfire34 rwfire34
  • 11-10-2018

You can get 10 ft of ribbon for one dollar. What you need to do is divide 1 with .10 and you get 10 ft.

Answer Link
rilayyyyy
rilayyyyy rilayyyyy
  • 11-10-2018

It seems like you may be missing some information, but:

[tex]Cost = .10x\\[/tex]

Where x is the number of feet.

Answer Link

Otras preguntas

b. If there are 4 cups of water in a pitcher, how many cups of sugar will be needed to follow the recipe for the best sweet tea? Use the equation written in par
13. Determine the prepositional phrases in the following sentence: Nora's incredible singing was the best part of the program that night. A. Of the program B. T
By 1680, Virginia had written laws to restrict the rights of people of African descent. Which of the following was an example of one of these laws?
Construct AB and label midpoint P on AB. Then, construct PQ. Use the space provided below.
What is a naval store?
A. How might Mexico encourage its citizens to remain in small villages/towns? Could they encourage people to leave Mexico City?
Set up an equation that represents that the sum of four con- secutive integers is 486. Solve to find the value of the four numbers. Show all work for full credi
what 2.7 x 2.3 worked out
Why did the photographer choose to manipulate this historical photograph? To portray the subject as a hero To experiment with light To mislead the viewer To
[tex]0.00028 \div 14000[/tex]resultado con explicación ​