YTchannel1264 YTchannel1264
  • 06-11-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of 24 pounds of cat food is $54. What is the cost per pound of cat food?

Respuesta :

crisforp
crisforp crisforp
  • 06-11-2018

Answer:

So, $54 ÷ 24 = $2.25 is the cost per pound of cat food.

Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

in the second story, what did james bost do that was similar to something his father did at the onset of the depression? a- withdrew money from the bank b- move
Which of the following South America countries is mostly made up of population of those form European descent
What is the solution for the system y=1/2x 2x+3y=28 (2,3) (8,4) (7,3.5) (2,14)
$82;35% discount answer
Which of these statements explains the relationship among elements, compounds, and mixtures? A. Elements are made of compounds and mixtures. B. Both comp
Which economic indicator measures inflationA) GDPB) CPI C) unemployment rate
What is the coriolis effect ? Help me please.
which battle marked the first military clash in the american revolution A Battle of Yorktown B Battle of Saratoga C Battle of Bunker Hill D Battle of Lexingto
88,000 foreigners arrive in the United States on a typical day. Most are welcomed at airports and borders, and most do not intend to stay in the United States.
What is a seven letter word containing thousands of letters?