24kinleyjohnson 24kinleyjohnson
  • 06-11-2018
  • Mathematics
contestada

33 markers cost $5.79. Which equation would help determine the cost of 13 markers?

Respuesta :

nLiyah nLiyah
  • 06-11-2018
Explanation:
First, find the cost of one marker with 5.79÷33. You get 0.1754545 and so on. To convert this into money, round it up to cents. this would make 0.18. Now, multiply 0.18 by 13. You get 2.34.
Equations:
[tex]0.18 \times 13[/tex]

[tex]5.79 \div 33[/tex]
Answer:
2.34 for 13 markers.
Answer Link

Otras preguntas

1+1 ......................................................................................
what is the solution 4[x+2(3x-7)]=22x-65​
The car you want costs $27,449.80 with a 6.5% sales tax already included. How much is the car before tax?
Elise wants to give her audience a reason to listen by relating the topic to their needs and interests. What does she hope to create?
Please help me do questions 19 and 20 I can’t understand it thanks
Why did the elephant jump up and down because he
In civil cases, the burden is on the plaintiff, and the standard that must be met is known as:________.
A group of cells, tissues and organs working together to perform a function is called a(n)
I am doing an experiment that calls for 200g of H2SO4. How many moles of H2SO4 is this?
(FIRST ANSWER GETS BRAINLY) identify the angles as complmentary or supplementary and then find the value of x