deckerkash99 deckerkash99
  • 06-11-2018
  • Mathematics
contestada

Which is better to buy a 12.5 oz bag of Doritos for $3.79 or a 3 oz bag for $1.00. Write each rate

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 06-11-2018

$3.79 /12.5 = .3032

1/3 = .333

The 12.5 oz bag is cheaper

Answer Link

Otras preguntas

What is the most appropriate recommendation for administering tdap to pregnant patients?
describe how a problem with the respiratory system could directly affect the cardiovascular system
A subliminal stimulus refers to any stimulus that _____. is presented during a person's motivational need state manipulates people without their knowing about
Write a short paragraph about the similarities and differences between the states that border Mexico. At least 2 similarities and 2 differences.
A 12 oz bottle of a new soda costs $2.49. What is the unit rate, rounded to the nearest tenth of a cent?
Do you believe that people who commit serious crimes can change
A student expressed a sum of two whole numbers as 3 x (2 + 5). What were the two whole numbers?
what is the work for 368÷216,016
how can you tell that a line segment connecting two points is vertical without graphing the points
Mr.Williams' physical education class lasts 7/8 hour.How many minutes are not spent on instructions . playing game:1/2 , instructions: 1/5 ,warm up and cool dow