mochafrap1516 mochafrap1516
  • 06-11-2018
  • Mathematics
contestada

In a business, if A can earn $7500 in 2.5 years, find the unit rate of his earning per month

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 06-11-2018

2.5 years = 30 months

7500$ in 30 months

x$ in 1 month

___________________

x = (7500*1)/30 = 250

The answer is 250$/month.

Answer Link
Ammimochi
Ammimochi Ammimochi
  • 06-11-2018

Earning in 2.5 years = $7500

1 year = 12 months  

2.5 years = 2.5 ⋅ 12 = 30 months    

Then, earning in 30 months = $7500

Therefore, earning in 1 month = 7500/30 = $250

The unit rate of his earning per month is $250.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a true statement? Land mammals such as bats, cats, dogs, cattle and mammoths became common during the Neogene Period. The first whale
Why was it easier for the church to side with Galileo in 1992 than 1633
Social studies lesson 8 unit7 test
Find the common difference between the terms of the following arithmetic sequence. -5, -1, 3, 7, 11, ...
is 9a×3 and 12a equivalnet
nine less than the product of a number and -4 is 35
American soldiers often quarreled with eachother and refused to take orders. True or False provide a little description ILL MARK BRAINLIEST IF RIGHT!
In a cross between a true-breeding pea plant bearing smooth, yellow seeds and a true-breeding pea plant with wrinkled green seeds, the offspring were all had sm
What is the only solution of 2x2 + 8x = x2 – 16?
A gas has a volume of 590 mL at a temperature of –55.0°C. What volume will the gas occupy at 30.0°C? Show your work.