wandawilliams2 wandawilliams2
  • 07-11-2018
  • Mathematics
contestada

IF A DOZEN COOKIES COST $9.00 WHAT IS THE COST PER COOKIE

Respuesta :

bxmbi2430
bxmbi2430 bxmbi2430
  • 07-11-2018

Answer:

around $1.33

Step-by-step explanation:

A dozen cookies is 12 cookies. If a dozen costs 9 to get unit price, divide the price for 12 by 12.

12/9=1.33.... (the three repeats)

Answer Link
HSstudy HSstudy
  • 07-11-2018
Dozen is 12 and each of the 12 cost $9
To find the amount for each you will have to divide 12 by 9. That is a repeating decimal and it will be about $1.33 for each. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

How does the author create an aesthetic impact on the excerpt
Two numbers multiply to be -15 and adds to be 2 what are the numbers?
What is the solution to the equation 3.5(2h+4.5)=57.75
Which explains how Martha differs from the servants Mary lived with in India
A spinner is spun 300 times and stops on C 95 times. Calculate the experimental probability of the spinner stopping on C.
Hello there! What is the role of the Mitochondria? Thanks!
Question 4 :)))))))$$))))$
The product of two consecutive even integers is 120. Find the interfere
Whalen a parent cell makes several nuclei and divides to make several daughter cells it is called
You adjust the temperature so that a sound wave travels more quickly through the air. You increase the temperature from 30°C to 36°C. What's the velocity of the