Jadethepartyanimal Jadethepartyanimal
  • 07-11-2018
  • Mathematics
contestada

Luis bought two pieces of wax to make candles. One piece weighed 3.49 kg, and the other weighed 4.71 kg. If wax costs $1.80 per kg, how much did Luis spend altogether?

Respuesta :

monkiemady
monkiemady monkiemady
  • 07-11-2018

(3.49+4.71)1.80=cost

(8.2)1.80=cost

14.76=cost

Luis spends $14.76 all together  


Answer Link

Otras preguntas

20 Points!!! Help Plzz!! Hurry!!! Will Give Brainliest!!!! Your friend has been late to pick you up for school for the last 8 school days. If you conclude that
Shirley wants to buy a skateboard for $64. She has $98 in her account. She spent $10.85 to buy stationary. She also wants to buy some cookies for $1.65 each. Wh
Which are part of a writer's voice? Check all that apply. The parts of the writer's personality, the writer's attitude toward the topic,the writer's take on eve
11 over 14 subtract blank/blank equals 4 over fourteen A, 7/11 b 1/2 C4/9 D 2/4 E 4/8
minerals that form from magma form as the result ofA. crystallizationB. evaporationc. carbonated. sulfate
Bourgon and armstrong (2005) did a study to investigate how much treatment is needed to reduce criminal offending. their results suggest that
5. Austin left for school at 7:35 A.M He arrived at school 15 minutes later. What time did Austin arrive at school?
In which instance would it be most helpful to include headings or sub headings in an essay? A descriptive essay that is fairly easy to follow A short essay th
Mr. Willis is playing a zombie survival game called 7 days to die. He is wondering how good his accuracy is in order to determine whether or not he needs to wor
What does Lord Cornwallis mean