juandavidcena2006 juandavidcena2006
  • 08-11-2018
  • Mathematics
contestada

A canbinentmaker buys 3.5 liters of oak varnish. The varnish costs $4.95 per liter. How much does 3 liters of varnish cost?

Respuesta :

hannsal32 hannsal32
  • 08-11-2018
14.85 dollars per liter
Answer Link
Аноним Аноним
  • 08-11-2018

This requires multiplication: 3.5 x 4.95 = 17.325

But, because we are dealing with units of money, its would be rounded to $17.33. :)

Answer Link

Otras preguntas

An important consideration when choosing details is whether they are A. general or specific. B. vague or confusing. C. past or present.
An apple is cut into 10 pieces. 0.8 of the apple is eaten. Which fraction, in simplest form,represents the amount of the apple that is left?
the number, 19/7, is _____ number options: A. an irrational B. a rational
If f(x)=x^2 and g(x)=6x+4, which value of x does (f+g)(x)=0
3. An airplane increases its speed from 100.0 m/s to 160.0 m/s, at the average rate of 15.0 m/s2. How much time does it take for the complete increase in speed?
please answer quickly thanks :)))
Ted says that 7 tenths multiplied by 10 equals 70 hundredths. Is he correct? Use a place value chart to explain your answer.
You have 19 digs for your current volleyball season. There are 5 games left in the season. You want to break your previous record of 26 digs in a season. Write
Val is comparing the gravitational force and the electromagnetic force Which describes the electromagnetic force ONLY? Check all that apply
¿Cómo es, alto o banjo? How would you answer this? (It’s a picture of a tall boy)