ReadMore740 ReadMore740
  • 08-11-2018
  • Mathematics
contestada

12 apples for $2.88. What was the cost per apple?

Respuesta :

Fall41019
Fall41019 Fall41019
  • 08-11-2018
2.88 divided by 12 equals 0.24
0.24 per apple
Answer Link
Ashlynzuraff
Ashlynzuraff Ashlynzuraff
  • 27-10-2020

Answer:

The answer for this question is 0.24

Answer Link

Otras preguntas

In paragraph of at least five sentences, summarize President Truman’s perspective on using an atomic bomb as a weapon of war against Japan. Why do you think he
suppose that 16 inches of wire costs 96 cents. at the same rate, how many inches of wire can be bought for 54 cents?
What technological advancement was necessary before scientists could begin to observe cells?
What new characteristic did John Dalton add to the model of the atom?
What is the minimum value for h(x)=x^2−16x+60? Enter your answer in the box.
When Mendel’s first generation pea plants were allowed to self-pollinate, the ratio of tall (dominant) to short (recessive) plants in the second generation was
the Doppler effect is used by weather forecasters to measure what
25 is what percent of 4?
the qualities that contribute to writing style are
There are 184 people together at a local hotel. They are planning to meet at a convention center. If one van can transport 13 people, how many vans will be need