contactmellanie contactmellanie
  • 08-11-2018
  • Mathematics
contestada

138 trash bags cost $16.50. What is the cost of one bag?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 08-11-2018

$16.50 / 138 bags

$.11956 per bag  

$.12 per bag or 12 cents per bag

Answer Link
KpoppedbyMyMicrowave
KpoppedbyMyMicrowave KpoppedbyMyMicrowave
  • 08-11-2018

Hi!  

We must use division to solve this question:  

138 ÷ 16.50 = 8.36 (Repeating decimal).

The cost of one bag is $8.36.


Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

How does Islam impact the culture of the Middle East?
Why did many Chinese start the Boxer Rebellion?
What is direct democracy
I have a few questions. What is: Do you (sing.) speak French well? In french? I have to use Est-ce que. I put Est-ce que vous parlez bien français. but it said
find the width of a rectangular prism when the surface area is 208 square centimeters -H=8cm,L=6cm
solve the equation 5-(n--4)=3(n+2)
Find the pair of words that has the same kind of relationship as the numbered pair. puerile : mature ::  A.fraternal : brotherly  B.uxorious : masculine  C.inna
What is 8m-15=41 Help me please with my home work
what marked the end of the cattle kingdom
4,180 rounded to nearest thousand