mylihya mylihya
  • 09-11-2018
  • Mathematics
contestada

Pedro buys 7.5 gallons of gas for $28.49 how much does each gallon of gas cost?

Respuesta :

landohaha123
landohaha123 landohaha123
  • 09-11-2018

Because it's asking cost per gallon, this is a division problem. 28.49 divided by 7.5 = 3.798 or 3.80 rounded.

Answer Link

Otras preguntas

I have 5 more papers todo please help
Which of the following represents X= 1/2y y written in general form? 2 x-y=0 1/2 x - y = 0 Ox-1/2 y=0
does "every" mean divide or multiply?
How else can the sequence for Row 1 be written? Notice: Square A: 1 penny = 20 Square B: 2 pennies = 21 Square C: 4 pennies = 22 How many pennies would be on th
this is 6th grade math. it would be appreciated if you would answer the question.
Use your notes to write a paragraph describing the rise, rule, and fall of Emperor Qin Shihuangdi. HELP ME PLZ!!!
HELPPP THIS IS ALREADY LATE Choose one ancient religion to research. Remember, the focus of your research will be to explain how this ancient religion has affec
Pwease help me. I need helpp.
In an ecosystem, organisms are dependent on each other for their survival. Small fish eat plankton. In the fish, chemical energy from plankton is converted Into
A force of 255 N is applied to a stationary car of mass 500 kg for 18.3 s, the distance traveled by the car is