dani3llop3z3013 dani3llop3z3013
  • 09-11-2018
  • Mathematics
contestada

Howie filled up his gas tank with 21.4 gallons of gasoline. The total amount he paid for the gasoline was $53.50. what was the cost per gallon

Respuesta :

Nicolemi038
Nicolemi038 Nicolemi038
  • 09-11-2018
$53.50 divided by 21.4= $2.50
The cost per gallon is $2.50 dollars.
Answer Link

Otras preguntas

I need help with this question.
how does the body get rid of cell wastes
how many liters are equivalent to 3,200 milliliters
which wind belt flows over the united states
Please help in math???? I got 11/250 but that isnt an option? HELP!!!
What effect did the construction of the transcontinental railroad have on coast-to-coast communication? The railroad made coast-to-coast communication instantan
how many times does 3 lb go into 50 oz
What does zoning in a county determine
1.) 8/1 - 1 and 11/16 2.) 1 and 3/5 + 1 and 1/4 3.) 5 and 1/4 - 1 and 1/8
what happens to food and energy when it enters the cell?