AlliVamp101
AlliVamp101 AlliVamp101
  • 09-11-2018
  • Mathematics
contestada

Debbie bought some apples at the grocery store. The apples cost $0.89 per pound. I’d Debbie spent $2.67 on apples, then how many pounds of apples did she purchase? (Answer choices: A-1.5 pounds B-2.67 pounds C-3 pounds D-4 pounds)

Respuesta :

TheSpiderGrayson233
TheSpiderGrayson233 TheSpiderGrayson233
  • 09-11-2018
The answer is C- 3 pounds
Answer Link

Otras preguntas

which idea is explored in both like the sun and the open window
In a class, three students were running for president. Sara got 1/2 of the votes, Mike got 1/3 of the votes. What fraction of the votes did Imani get?
The pair of elements with the most similar chemical properties are
What the simplified form of x- 1 +4+7x-3
Write words to match the expression (5x2)x(3x15)
what do colonialism and imperialism both require
Write an expression with (-1) it's base that will produce a positive product
Joe and Angie are studying how listening to music affects grades. Joe listened to music while he studied while Angie studied in silence. After two weeks, they t
1. How does The Truax story differ from The Lorax story? 2. Which one do you believe is most realistic or comparable to how forests are managed in the U.S.? PLE
(-16)^-2 = please help