nas2358 nas2358
  • 09-11-2018
  • Mathematics
contestada

tammy bought 11 pounds of flour for $5. how many pounds of flour did she get per dollar?

Respuesta :

strahler19
strahler19 strahler19
  • 09-11-2018

11 / 5 = 2.2

2.2lbs per dollar

Answer Link
kayla1441 kayla1441
  • 09-11-2018
The answer is 2.2

11 divide by 5=2.2
Answer Link

Otras preguntas

14y + 12 + 1y - 3Please help mee, and step by step please..? ​
How does the Vietnam War affect the way Americans feel about foreign policy today?
Which are effects of the establishment of the European Union? Select all that apply. a free trade among members b free language instruction among members c ci
1. Las clases _________________ en agosto y necesito ropa nueva. (empezar) 2. Mi hermana _________________ comprar unos vestidos. (querer) 3. Yo ______________
The bering land bridge is the strip of land that connected ______ and Americans. A Australia B. Asia C. Polynesian islands
what is the answer please?
What was meant by the Enlightenment idea of natural rights?
Identify the features of a tree topology. 1: Single cable. 2: Combination of the Star and bus topologies. 3: Data travels in circular pattern from one computer
what’s the system of y=x-4 and y=4x-10?
The graph of a function is shown. Which inequality represents the domain of the function? x≥−6 y≥4 −6≤x≤10 4≤y≤8