triplejjj964
triplejjj964 triplejjj964
  • 09-11-2018
  • Mathematics
contestada

Sara pays $6.24 for 13 pencils. If each pencil is the same price, what is the cost of one pencil? A) $0.39 B) $0.48 C) $0.51 D) $0.57

Respuesta :

ZDerpKnightJr
ZDerpKnightJr ZDerpKnightJr
  • 09-11-2018

Answer: $0.48

Reasoning: Take note that she has 13 pencils for a total of $6.24.

So we will divide 6.24 by 13

6.24/13= 0.48

0.48x13=6.24

Answer Link

Otras preguntas

What is the equation of the line whose y-intercept is 3 and slope is 1? O y=x-3 O y=x+3 O y= 3x+1
Why is the Gupta period considered a golden age of Hindu culture?
please help asappppp
What was the main difference between citizens in European countries and subjects in colonies?
help please will give brainiest
In your opinion, how do you think other “uncivilized” nations feel about the burden white men carry?
What’s 65+56+4+-4 ;)
A man walks for x hours at a speed of (x + 1) km/h and cycles for (x - 1) hours at a speed of (2x + 5) km/h. If the total distance travelled is 90 km, x
Write the equation of a line that passes through the point (-7, 3) and is parallel to the y-axis.
Message of the song sakura