Mayteee345
Mayteee345 Mayteee345
  • 11-11-2018
  • Mathematics
contestada

Student council has $1478 to purchase cases of snacks for a dance. Each case of snacks will cost $16. How many cases of snacks can the Student Council purchase?

Respuesta :

stephany86
stephany86 stephany86
  • 11-11-2018
the student council can purchase up to 92 boxes of snacks
Answer Link

Otras preguntas

which is bigger 3.3 or 0.8
what geological forces might be responsible for this range of mountains
WILL RECIEVE MEDAL!If 1.2 kilograms of rust form on a bridge in five days, what should be the rate of reaction in grams per hour? (Recall that a bar over the nu
Part 1: Between the moon and Earth, which has a higher maximum surface temperature? Part 2: Using complete sentences, explain the reason for this.
Leonardo da vincis paintings are especially known for their
I need help on writing this essay on Macbeth. Here is the instructions, I have read Macbeth but I'm not a good writer. Please help me with this. Is Macbeth a tr
2 causes of climate change
SOMEBODY PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vitamins are essential to any diet because _____. they aid in the digestion of food by acting as coenzymes they help in building bone they aid in building mus
help me please please