chocolatefoxy
chocolatefoxy chocolatefoxy
  • 06-12-2018
  • Mathematics
contestada

You were able to purchase 5 gallons of gas for $19.85. How many gallons did you buy if you spent $47.64?

Respuesta :

imbadatschool14
imbadatschool14 imbadatschool14
  • 06-12-2018
19.85/5 = $3.97 per gallon

$47.64/$3.97 = 12 gallons for $47.64
Answer Link

Otras preguntas

what period and refiin we're the olmec
Algebra question please help me
Who are interested in space travel and want to learn more facts about soace travel which would be there best source of information
_______ succeeded in making a peace agreement in korea.
Many external costs occur because a. people do not pay the true cost of using a resource. b. companies do not pay the market price for natural resources. c. peo
What is one aspect of a source that makes it credible? A. It details an opinion on a specific topic. B. It is interesting to read. C. It provides current factua
Who was announced the new face of estee lauder in 2005?
According to martin luther king jr. what are the 4 basic steps of a nonviolent campaign
Please answer fast 10 POINTS
Name the algebraic property demonstrated in th example below: if x = 3 and 3 = y, then x = y