tqjb2007
tqjb2007 tqjb2007
  • 06-12-2018
  • Mathematics
contestada

A 5-ounce can of tuna costs $0.90.A 12-ounce can of tuna cotst 2.40. which is the better buy

Respuesta :

imbadatschool14
imbadatschool14 imbadatschool14
  • 06-12-2018
0.90/5 = 18 cents per ounce

2.40/12 = 20 cents per ounce

The 12 ounce can because you get more for only two cents more
Answer Link

Otras preguntas

Which college entrance essay thesis statement is the most appropriately focused? A. I am the most unique and interesting person that I know, and I will make a
explain how the surface area and volume of cell affect the rate of exchange of materials in and out of cells in multicellular organisms
what is henry david thoreaus resistance to civil government about? A.the role the government should play in peoples lives. B.the governments obligation to repr
What natural avenges did the kingdoms of west Africa have
How does Thoreau defend his approach in the second paragraph of “Economy” in Walden?
This type of technology typically does NOT come with a keyboard or mouse for input. A) computer B) desktop C) tablet D) laptop
Failure to properly credit the sources of your information is an act of A. Credibility B. Plagiarism C. Validity D. Logos
The function C(x) = 600x – 0.3x2 represents total costs for a company to produce a product, where C is the total cost in dollars and x is the number of units
how did Mongol leaders change China's government during the yuan dynasty
I am 33 years old .I have lived in England for 8 years if I stay in England how old will I be when the number of years I have lived there is 50% of my age