samanthasamueldiego samanthasamueldiego
  • 07-12-2018
  • Mathematics
contestada

Graham spent a total of $7.25 on 8 oranges and a packet of strawberries.if a packet of strawberries cost $2.85,how much did each orange cost?

Respuesta :

zalkhairali
zalkhairali zalkhairali
  • 07-12-2018

Answer: Each orange will cost about 90 cents each



Step-by-step explanation:


Answer Link
curranms030238
curranms030238 curranms030238
  • 07-12-2018

Answer:

.55 cents each would be the answer.

Step-by-step explanation:

First you do 7.25 subtracted by 2.85 witch is 4.40

Finally you do 4.40 divided by 8 witch gives you .55

This shows the correct answer is .55 cents each.

If this helped you please mark me brainiest.

Answer Link

Otras preguntas

A farmer is putting up a fence for her animals. She orginally had the fence enclosing a square was 18ft by 18ft. Suppose she uses the same amount of fencing to
the combustion of propane may be described by the chemical equation, C3H8(g) + 5O2(g) --> 3CO2(g) + 4H2O(g) how many grams of O2(g) are needed to completely
What is the meaning of accounting.
Why was the Berlin Airlift necessary?A.The Allies had expended most of their military supplies in West Berlin.B.The Allies insisted on making economic reforms t
A welder needs apiece of half-inch pipe18 3/4 in. Long.  she has a piece the is 28 1/8 in. Long. how much must she cut off from the longer piece?
Why did some alpha particles bounce off the gold foil?
How is the road like cytoplasm??
How many cups in 240 fl oz
What precent of 14 is 4.34?
How is the road like cytoplasm??