camroneasler camroneasler
  • 08-12-2018
  • Mathematics
contestada

Carlos had $20 to spend on six avocados after buying them he had $2. how much did each avocado cost?

Respuesta :

batshonnicole
batshonnicole batshonnicole
  • 08-12-2018

Answer: each avocado cost $3


Step-by-step explanation: 20 divided by 6 is 3 R 2 so each avocado cost $3


Answer Link

Otras preguntas

There are 16 sixth graders and 24 seventh graders attending a play. The teachers want to have the same number of students in each row. If a row can contain onl
Choose the word that shows the correct use of an apostrophe in the sentence below. The ______ shoe department has a sale on winter boots. 1. women's 2. womens'
PLS HELP ASAP ILL GIVE BRAINLKEST PLS THANKS PLS ASAP
my mother is________ honest woman​
Need help with this geometry
Find the area of the triangle...Somone please help me i suck at this
Please Help …………………..
Can Anyone Mark me Brainliest Please ? !!!
Find the value of x, y, and z in the parallelogram below.
Which detail from the text best supports the answer to part a ( the revolutionary rise of abolitionist